Live Qualifying Results - Super1600 - Bikernieki Sport Complex

Final View Final race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Timur SHIGABUTDINOV 1 05:50.551 8
2. Artur EGOROV 2 05:51.235 5
3. Janno LIGUR 3 05:52.375 4
4. Yuri BELEVSKIY 4 05:58.223 3
5. Egor SANIN 5 03:52.228 2
6. Gergely MARTON 6 00:07.530 1

Semi Final 2 View Semi Final 2 race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Gergely MARTON 1 05:53.619 6
2. Egor SANIN 2 05:54.186 5
3. Timur SHIGABUTDINOV 3 05:56.826 4
4. Marius BERMINGRUD 4 05:57.771 3
5. Marat KNYAZEV 5 05:53.846 2
6. Pavel VIMMER 6 06:08.204 1

Semi Final 1 View Semi Final 1 race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Yuri BELEVSKIY 1 05:48.304 6
2. Janno LIGUR 2 05:53.517 5
3. Artur EGOROV 3 05:53.832 4
4. Josef ŠUSTA 4 05:56.855 3
5. Siim SALURI 5 05:58.262 2
6. Aydar NURIEV 6 05:58.562 1

Qualifying: Q4 View Q4 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Gergely MARTON 1 03:52.107 50
2. Janno LIGUR 2 03:54.923 45
3. Marius BERMINGRUD 3 03:55.133 42
4. Artur EGOROV 4 03:55.620 40
5. Aydar NURIEV 5 03:56.335 39
6. Timur SHIGABUTDINOV 6 03:57.785 38
7. Marat KNYAZEV 7 03:58.956 37
8. Egor SANIN 8 03:59.044 36
9. Yuri BELEVSKIY 9 04:00.273 35
10. Siim SALURI 10 04:01.385 34
11. Pavel VIMMER 11 04:06.825 33
12. Josef ŠUSTA 12 04:08.681 32
13. Marcel SUCHÝ 13 04:11.048 31
14. Ole-Henry STEINSHOLT 14 04:01.419 30
15. Guro MAJORMOEN 15 04:12.217 29
16. Tomáš KREJCÍK 16 04:16.648 28
17. Marcel SNOEIJERS 17 00:00.000 25
18. Radoslaw RACZKOWSKI 18 00:00.000 0

Qualifying: Q3 View Q3 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Artur EGOROV 1 03:38.136 50
2. Yuri BELEVSKIY 2 03:39.479 45
3. Marius BERMINGRUD 3 03:40.003 42
4. Timur SHIGABUTDINOV 4 03:40.902 40
5. Gergely MARTON 5 03:40.968 39
6. Egor SANIN 6 03:41.410 38
7. Aydar NURIEV 7 03:41.531 37
8. Marat KNYAZEV 8 03:42.550 36
9. Josef ŠUSTA 9 03:42.977 35
10. Janno LIGUR 10 03:43.949 34
11. Tomáš KREJCÍK 11 03:44.382 33
12. Ole-Henry STEINSHOLT 12 03:45.797 32
13. Pavel VIMMER 13 03:47.716 31
14. Siim SALURI 14 03:47.995 30
15. Guro MAJORMOEN 15 03:52.163 29
16. Marcel SUCHÝ 16 04:01.316 28
17. Marcel SNOEIJERS 17 05:01.185 27
18. Radoslaw RACZKOWSKI 18 00:00.000 25

Qualifying: Q2 View Q2 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Aydar NURIEV 1 03:38.015 50
2. Artur EGOROV 2 03:38.141 45
3. Yuri BELEVSKIY 3 03:39.242 42
4. Timur SHIGABUTDINOV 4 03:40.676 40
5. Gergely MARTON 5 03:40.854 39
6. Egor SANIN 6 03:41.225 38
7. Marius BERMINGRUD 7 03:41.356 37
8. Josef ŠUSTA 8 03:42.073 36
9. Tomáš KREJCÍK 9 03:43.027 35
10. Janno LIGUR 10 03:43.316 34
11. Radoslaw RACZKOWSKI 11 03:43.813 33
12. Siim SALURI 12 03:46.672 32
13. Pavel VIMMER 13 03:47.377 31
14. Marcel SUCHÝ 14 03:49.883 30
15. Marcel SNOEIJERS 15 03:58.611 29
16. Marat KNYAZEV 16 04:10.179 28
17. Guro MAJORMOEN 17 00:00.000 25
18. Ole-Henry STEINSHOLT 18 00:00.000 0

Qualifying: Q1 View Q1 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Aydar NURIEV 1 03:37.754 50
2. Marius BERMINGRUD 2 03:38.996 45
3. Yuri BELEVSKIY 3 03:39.141 42
4. Timur SHIGABUTDINOV 4 03:40.310 40
5. Gergely MARTON 5 03:40.512 39
6. Josef ŠUSTA 6 03:41.816 38
7. Janno LIGUR 7 03:42.665 37
8. Ole-Henry STEINSHOLT 8 03:44.040 36
9. Marat KNYAZEV 9 03:44.340 35
10. Egor SANIN 10 03:44.481 34
11. Siim SALURI 11 03:45.514 33
12. Artur EGOROV 12 03:45.680 32
13. Pavel VIMMER 13 03:47.247 31
14. Tomáš KREJCÍK 14 03:47.563 30
15. Radoslaw RACZKOWSKI 15 03:48.405 29
16. Guro MAJORMOEN 16 03:53.480 28
17. Marcel SUCHÝ 17 03:54.293 27
18. Marcel SNOEIJERS 18 00:00.000 25

Championship Points

Driver PTS
Aydar NURIEV 156
Gergely MARTON 132
Artur EGOROV 117
Yuri BELEVSKIY 103
Egor SANIN 97
Timur SHIGABUTDINOV 90
Marius BERMINGRUD 89
Marat KNYAZEV 80
Janno LIGUR 66
Josef ŠUSTA 50
Tomáš KREJCÍK 28
Siim SALURI 20
Pavel VIMMER 15
Ole-Henry STEINSHOLT 9
Radoslaw RACZKOWSKI 3
Marcel SUCHÝ 3
Guro MAJORMOEN 2
Marcel SNOEIJERS 1
Full Championship Standings

 

Intermediate Points

Rank DRIVER Q1 Q2 Q3 Q4 QP IP
1. Aydar NURIEV 50 50 37 39 176 16
2. Gergely MARTON 39 39 39 50 167 15
3. Artur EGOROV 32 45 50 40 167 14
4. Marius BERMINGRUD 45 37 42 42 166 13
5. Yuri BELEVSKIY 42 42 45 35 164 12
6. Timur SHIGABUTDINOV 40 40 40 38 158 11
7. Janno LIGUR 37 34 34 45 150 10
8. Egor SANIN 34 38 38 36 146 9
9. Josef ŠUSTA 38 36 35 32 141 8
10. Marat KNYAZEV 35 28 36 37 136 7
11. Siim SALURI 33 32 30 34 129 6
12. Pavel VIMMER 31 31 31 33 126 5
13. Tomáš KREJCÍK 30 35 33 28 126 4
14. Marcel SUCHÝ 27 30 28 31 116 3
15. Guro MAJORMOEN 28 25 29 29 111 2
16. Marcel SNOEIJERS 25 29 27 25 106 1
17. Ole-Henry STEINSHOLT 36 0 32 30 98 0
18. Radoslaw RACZKOWSKI 29 33 25 0 87 0

QP: Qualifying Points  IP: Intermediate Points

Download Race Results

download Provisional standing
Download
download Official results
Download
download Results of FINAL
Download
download Grid for FINAL
Download
download Results of SEMI
Download
download Grid for SEMI
Download
download Intermediate Results
Download
download Results of Q4
Download
download Warm-up Laptimes
Download
download Grid for Q4
Download
download Result after Q3
Download
download Results of Q3
Download
download Grid for Q3
Download
download Result after Q2
Download
download Results of Q2
Download
download Grid for Q2
Download
download Results of Q1
Download
download Free Practice Laptimes
Download
download List of Starters
Download
download Results of Draw
Download