Live RACE Results - Super1600 - ESP

Final 1 - Race Results

PositionDRIVERLAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSChamp Points
1Aydar NURIEV 00:46.44200:46.37700:46.53500:46.52204:53.56618
2Artur EGOROV 00:46.68200:46.82300:46.51800:46.83804:55.08725
3Gergely MARTON 00:47.00900:46.77800:49.87000:46.99304:56.41334
4Timur SHIGABUTDINOV 00:47.42700:47.42800:46.94600:47.00605:01.82143
5Yuri BELEVSKIY 00:50.47700:46.82400:47.43100:47.71904:11.68952
6Janno LIGUR 00:47.87600:47.58100:48.02400:47.57105:02.53860

Semi Final 2 - Race Results

PositionDRIVERLAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSChamp Points
1Artur EGOROV 00:46.24000:46.99100:46.66100:46.79804:55.79416
2Gergely MARTON 00:47.00000:46.98900:46.96700:47.09104:57.29625
3Timur SHIGABUTDINOV 00:47.44600:47.28200:47.08400:50.89204:59.70534
4Marat KNYAZEV 00:48.16200:50.89800:48.02500:47.88505:02.56143
5Josef ŠUSTA 00:48.19500:48.81000:52.21600:47.99905:05.72052
6Ole-Henry STEINSHOLT 00:51.37600:00:0000:00:0000:00:0001:03.16461

Semi Final 1 - Race Results

PositionDRIVERLAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSChamp Points
1Aydar NURIEV 00:46.90700:47.06400:47.19800:47.05604:56.87616
2Yuri BELEVSKIY 00:47.65800:47.22300:47.34300:47.36204:59.15225
3Janno LIGUR 00:47.65800:47.81900:47.81100:51.32505:02.88634
4Maximilien EVENO 00:47.97200:47.65700:51.42400:47.82105:03.23243
5Zsolt SZIJJ-JOLLY 00:52.82200:47.80900:48.36700:47.86005:05.19252
6Egor SANIN 00:51.81700:48.02900:48.26500:47.96205:05.45361

Qualifying 4 - Race Results

PositionRace: 2LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Marat KNYAZEV 00:47.18200:48.91500:48.34600:51.82903:27.524737
2Guro MAJORMOEN 00:48.37200:49.58600:48.64500:52.29003:31.1401232
3Yuri BELEVSKIY 00:51.74200:48.04000:47.23500:47.14503:33.0061529
4Pavel VIMMER 00:49.88700:48.60700:54.73600:49.12203:40.5851826
5Jérémy LAMBEC 00:50.62500:59.91200:00:0000:00:0000:00.0002020
PositionRace: 3LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Tomáš KREJCĺK 00:47.24500:47.98900:47.78100:51.35603:25.897342
2Ole-Henry STEINSHOLT 00:48.47500:48.70500:52.85500:49.35603:30.8081034
3Josef ŠUSTA 00:53.51200:48.44700:48.56600:48.65303:31.1731331
4Jakub WYSZYNSKI 00:49.63800:48.40100:48.34800:54.03603:32.1571430
5Siim SALURI 00:50.88700:48.77200:49.68900:53.14603:34.1381727
PositionRace: 4LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Gergely MARTON 00:48.39800:50.32100:47.04900:47.01803:24.122245
2Janno LIGUR 00:47.96600:47.86400:48.05500:51.43003:26.542440
3Zsolt SZIJJ-JOLLY 00:52.89700:48.50300:48.78900:49.32803:30.9711133
4Maximilien EVENO 00:53.38800:48.67700:48.54100:51.81403:33.8281628
5Jack THORNE 00:49.03200:48.77900:54.94000:58.92203:43.2271925
PositionRace: 5LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Aydar NURIEV 00:47.85100:47.81600:47.11700:50.00703:23.920150
2Egor SANIN 00:48.83300:47.89500:47.57300:51.19003:26.890539
3Artur EGOROV 00:49.49700:51.60300:47.40300:47.47003:27.378638
4Marius BERMINGRUD 00:49.65000:48.15300:48.00700:51.29203:29.005836
5Timur SHIGABUTDINOV 00:52.95300:48.59900:48.03900:48.85203:29.980935
Marcel SUCHÝ - DNS
Jimmy TERPEREAU - DNS
Marcel SNOEIJERS - DNS

Qualifying 3 - Race Results

PositionRace: 2LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Jack THORNE 00:48.13400:48.62800:49.69800:52.06103:29.572935
2Siim SALURI 00:53.56800:49.05100:48.68200:49.43503:32.4211430
3Pavel VIMMER 00:48.48800:49.73500:49.47000:54.46703:33.5321628
4Guro MAJORMOEN 00:49.12200:49.37300:49.47900:54.88603:34.8911727
5Jérémy LAMBEC 00:50.25700:53.35800:49.72900:50.33903:35.8711826
PositionRace: 4LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Egor SANIN 00:47.29600:47.81600:47.85100:51.16303:25.273342
2Marius BERMINGRUD 00:47.78100:48.01700:47.89600:51.47903:26.203440
3Timur SHIGABUTDINOV 00:48.44900:47.65900:51.96700:48.10003:27.396539
4Janno LIGUR 00:48.13500:48.50300:48.11900:51.68403:27.858638
5Zsolt SZIJJ-JOLLY 00:52.81700:48.70900:48.61300:48.87603:30.5351034
6Ole-Henry STEINSHOLT 00:53.32300:48.80800:48.57600:48.55503:30.9851133
7Jakub WYSZYNSKI 00:49.62600:48.37900:52.32800:49.05703:31.1611232
8Tomáš KREJCĺK 00:48.76600:53.54300:49.27200:49.08203:32.1991331
9Josef ŠUSTA 00:50.35900:53.37200:49.02700:48.70903:33.0921529
10Marat KNYAZEV 00:49.24301:09.60600:48.58900:48.38603:47.1402024
PositionRace: 5LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Aydar NURIEV 00:47.08400:47.41100:47.37700:50.61803:23.411150
2Artur EGOROV 00:47.86700:47.32400:51.22200:47.62803:25.017245
3Gergely MARTON 00:53.72000:47.63000:47.37700:47.85103:28.254737
4Maximilien EVENO 00:49.56400:48.04800:47.90600:51.88403:28.740836
5Yuri BELEVSKIY 01:08.75100:47.74000:47.76600:51.40903:46.7931925
Marcel SUCHÝ - DNS
Jimmy TERPEREAU - DNS
Marcel SNOEIJERS - DNS

Qualifying 2 - Race Results

PositionRace: 1LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Marius BERMINGRUD 00:49.49200:49.89200:49.76100:53.11603:33.5261232
2Tomáš KREJCĺK 00:50.52600:53.65900:49.91800:49.78503:35.2581529
3Guro MAJORMOEN 00:54.85100:50.97200:50.36300:50.68303:38.7121925
PositionRace: 2LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Gergely MARTON 00:48.16200:48.75900:48.38100:51.92303:28.681440
2Siim SALURI 00:49.63700:50.34000:50.12000:54.17903:36.2021727
3Marcel SUCHÝ 00:51.53200:50.80200:00:0000:00:0000:00.0002120
PositionRace: 3LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Egor SANIN 00:48.61900:48.99700:48.98500:52.33703:30.694737
2Ole-Henry STEINSHOLT 00:48.96800:49.67400:49.30600:52.57603:31.996935
3Pavel VIMMER 00:55.02800:49.64900:49.75000:49.72303:35.6781628
4Jack THORNE 00:50.21900:49.56400:52.76700:53.89603:37.9561826
5Jérémy LAMBEC 00:51.56900:55.13000:51.84200:52.19703:43.1042024
PositionRace: 4LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Yuri BELEVSKIY 00:48.37400:48.44300:48.15800:51.79803:27.836342
2Timur SHIGABUTDINOV 00:48.91000:48.50000:48.19900:52.26803:29.162638
3Josef ŠUSTA 00:49.84800:52.61000:49.24500:49.26203:32.4891034
4Janno LIGUR 00:50.32700:48.85400:48.87500:53.36203:33.1471133
5Jakub WYSZYNSKI 00:53.07600:49.67000:49.17100:50.18403:33.8311430
PositionRace: 5LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Artur EGOROV 00:47.43400:48.38200:48.08000:51.43603:26.261150
2Aydar NURIEV 00:48.33500:47.97000:47.98900:51.45303:26.879245
3Maximilien EVENO 00:49.01700:51.55300:48.61600:48.41303:28.791539
4Marat KNYAZEV 00:49.73300:48.94200:49.01100:51.96403:31.073836
5Zsolt SZIJJ-JOLLY 00:53.97800:49.92200:49.25900:49.11303:33.8081331
Jimmy TERPEREAU - DNS
Marcel SNOEIJERS - DNS

Qualifying 1 - Race Results

PositionRace: 1LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Marat KNYAZEV 00:48.76400:49.64800:50.19000:53.70303:33.460440
2Jack THORNE 00:53.60300:52.11000:50.53300:50.50903:38.3251133
3Jérémy LAMBEC 00:55.15600:51.80300:54.90900:51.58603:45.0491529
PositionRace: 2LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Yuri BELEVSKIY 00:51.62500:53.13100:49.30700:49.67203:34.840638
2Jakub WYSZYNSKI 00:50.11900:51.33000:54.19400:50.20503:37.1821034
3Egor SANIN 00:55.35300:53.31100:49.50400:49.49303:38.7861331
4Tomáš KREJCĺK 00:00:0000:00:0000:00:0000:00:0000:00.0002120
5Marius BERMINGRUD 00:00:0000:00:0000:00:0000:00:0000:00.0002220
PositionRace: 3LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Maximilien EVENO 00:48.29800:49.30200:50.27000:53.14203:32.146150
2Zsolt SZIJJ-JOLLY 00:48.79000:50.35100:49.87700:53.74003:34.301539
3Timur SHIGABUTDINOV 00:50.82100:49.31000:49.32900:53.87103:35.153737
4Jimmy TERPEREAU 00:00:0000:00:0000:00:0000:00:0000:00.0002020
5Marcel SNOEIJERS 00:00:0000:00:0000:00:0000:00:0000:00.000230
PositionRace: 4LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Artur EGOROV 00:49.18400:49.18600:49.84300:53.50803:32.689245
2Ole-Henry STEINSHOLT 00:50.56500:54.48900:50.41700:51.32103:38.5101232
3Pavel VIMMER 00:55.69000:50.43300:50.51700:51.15603:39.7491430
4Marcel SUCHÝ 00:56.52700:52.11100:54.61101:01.99903:57.4051628
5Guro MAJORMOEN 00:50.26500:00:0000:00:0000:00:0000:00.0001920
PositionRace: 5LAP 1LAP 2LAP 3LAP 4Total TimeQualifying POSQualifying Points
1Aydar NURIEV 00:51.93500:48.91000:49.61000:49.51103:33.229342
2Josef ŠUSTA 00:49.87100:54.06200:50.78900:50.22003:36.216836
3Janno LIGUR 00:51.59400:49.41100:50.32900:53.28003:37.061935
4Gergely MARTON 00:49.12800:49.40300:49.18100:49.13603:29.3821727
5Siim SALURI 01:03.38901:04.61801:00.32300:59.82804:21.4171826