Live Qualifying Results - Super1600 - Bikernieki National Sports Base

Final View Final race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Rokas BACIUSKA 1 05:23.647 8
2. Aydar NURIEV 2 05:27.907 5
3. Josef SUSTA 3 05:29.468 4
4. Jesse KALLIO 4 05:30.501 3
5. Zsolt SZIJJ-JOLLY 5 05:33.496 2
6. Gergely MARTON 6 06:21.130 1

Semi Final 2 View Semi Final 2 race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Aydar NURIEV 1 05:25.793 6
2. Jesse KALLIO 2 05:30.258 5
3. Zsolt SZIJJ-JOLLY 3 05:33.443 4
4. Artis BAUMANIS 4 05:33.716 3
5. Marius BERMINGRUD 5 00:07.073 2
6. Marat KNYAZEV 6 00:06.765 1

Semi Final 1 View Semi Final 1 race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Rokas BACIUSKA 1 05:23.581 6
2. Josef SUSTA 2 05:30.600 5
3. Gergely MARTON 3 05:30.645 4
4. Maximilien EVENO 4 05:32.469 3
5. Artur EGOROV 5 05:32.914 2
6. Janno LIGUR 6 05:46.431 1

Qualifying: Q4 View Q4 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Rokas BACIUSKA 1 03:38.042 50
2. Aydar NURIEV 2 03:39.628 45
3. Artis BAUMANIS 3 03:40.247 42
4. Gergely MARTON 4 03:40.962 40
5. Jesse KALLIO 5 03:42.834 39
6. Maximilien EVENO 6 03:43.393 38
7. Artur EGOROV 7 03:44.025 37
8. Janno LIGUR 8 03:44.363 36
9. Josef SUSTA 9 03:44.678 35
10. Marat KNYAZEV 10 03:45.363 34
11. Marius BERMINGRUD 11 03:45.648 33
12. Zsolt SZIJJ-JOLLY 12 03:45.977 32
13. Espen ISAKSAETRE 13 03:46.027 31
14. Jimmy TERPEREAU 14 03:47.579 30
15. Ondrej SMETANA 15 03:48.221 29
16. Arnis ODINS 16 03:48.356 28
17. Anders HANSEN 17 03:49.018 27
18. Marcel SUCHY 18 03:49.314 26
19. Václav VEVERKA 19 03:49.526 25
20. Mandie AUGUST 20 03:49.770 24
21. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 21 03:49.896 23
22. Siim SALURI 22 03:50.299 22
23. Pavel VIMMER 23 03:50.887 21
24. Timur SHIGABUTDINOV 24 03:54.221 20

Qualifying: Q3 View Q3 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Rokas BACIUSKA 1 03:39.269 50
2. Gergely MARTON 2 03:41.845 45
3. Aydar NURIEV 3 03:42.226 42
4. Josef SUSTA 4 03:43.302 40
5. Maximilien EVENO 5 03:44.063 39
6. Artis BAUMANIS 6 03:44.526 38
7. Jesse KALLIO 7 03:46.531 37
8. Marat KNYAZEV 8 03:47.493 36
9. Marius BERMINGRUD 9 03:47.789 35
10. Janno LIGUR 10 03:48.335 34
11. Ondrej SMETANA 11 03:48.439 33
12. Jimmy TERPEREAU 12 03:48.724 32
13. Anders HANSEN 13 03:49.352 31
14. Zsolt SZIJJ-JOLLY 14 03:50.295 30
15. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 15 03:50.746 29
16. Václav VEVERKA 16 03:51.319 28
17. Mandie AUGUST 17 03:52.300 27
18. Siim SALURI 18 03:47.824 26
19. Timur SHIGABUTDINOV 19 03:56.363 25
20. Marcel SUCHY 20 03:57.646 24
21. Espen ISAKSAETRE 21 00:00.000 19
22. Arnis ODINS 22 00:00.000 19
23. Artur EGOROV 23 00:00.000 19
24. Pavel VIMMER 24 00:00.000 19

Qualifying: Q2 View Q2 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Rokas BACIUSKA 1 03:38.242 50
2. Gergely MARTON 2 03:39.870 45
3. Aydar NURIEV 3 03:41.457 42
4. Artis BAUMANIS 4 03:42.345 40
5. Artur EGOROV 5 03:44.335 39
6. Janno LIGUR 6 03:44.977 38
7. Zsolt SZIJJ-JOLLY 7 03:45.597 37
8. Marat KNYAZEV 8 03:46.547 36
9. Jesse KALLIO 9 03:46.874 35
10. Anders HANSEN 10 03:47.575 34
11. Ondrej SMETANA 11 03:47.617 33
12. Jimmy TERPEREAU 12 03:47.685 32
13. Espen ISAKSAETRE 13 03:48.006 31
14. Marius BERMINGRUD 14 03:48.049 30
15. Václav VEVERKA 15 03:49.769 29
16. Arnis ODINS 16 03:49.795 28
17. Mandie AUGUST 17 03:51.136 27
18. Siim SALURI 18 03:51.287 26
19. Josef SUSTA 19 03:51.364 25
20. Marcel SUCHY 20 03:58.365 24
21. Pavel VIMMER 21 00:00.000 19
22. Maximilien EVENO 22 00:00.000 19
23. Timur SHIGABUTDINOV 23 00:00.000 19
24. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 24 00:00.000 0

Qualifying: Q1 View Q1 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Rokas BACIUSKA 1 03:39.147 50
2. Aydar NURIEV 2 03:39.331 45
3. Gergely MARTON 3 03:40.719 42
4. Artis BAUMANIS 4 03:41.184 40
5. Marat KNYAZEV 5 03:43.524 39
6. Artur EGOROV 6 03:44.353 38
7. Janno LIGUR 7 03:45.572 37
8. Josef SUSTA 8 03:46.060 36
9. Espen ISAKSAETRE 9 03:46.098 35
10. Jimmy TERPEREAU 10 03:47.691 34
11. Zsolt SZIJJ-JOLLY 11 03:48.009 33
12. Maximilien EVENO 12 03:48.429 32
13. Arnis ODINS 13 03:49.341 31
14. Marius BERMINGRUD 14 03:50.156 30
15. Siim SALURI 15 03:50.332 29
16. Mandie AUGUST 16 03:52.189 28
17. Ondrej SMETANA 17 03:47.310 27
18. Pavel VIMMER 18 03:51.308 26
19. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 19 04:05.708 25
20. Jesse KALLIO 20 04:10.236 24
21. Václav VEVERKA 21 00:00.000 19
22. Timur SHIGABUTDINOV 22 00:00.000 19
23. Marcel SUCHY 23 00:00.000 19
24. Anders HANSEN 24 00:00.000 19

Championship Points

Driver PTS
Rokas BACIUSKA 116
Aydar NURIEV 108
Artis BAUMANIS 104
Gergely MARTON 87
Jesse KALLIO 68
Josef SUSTA 68
Espen ISAKSAETRE 55
Jimmy TERPEREAU 55
Maximilien EVENO 49
Marius BERMINGRUD 47
Ondrej SMETANA 40
Zsolt SZIJJ-JOLLY 31
Janno LIGUR 28
Václav VEVERKA 26
Timur SHIGABUTDINOV 15
Pavel VIMMER 13
Artur EGOROV 10
Anders HANSEN 5
Arnis ODINS 0
Marcel SUCHY 0
Siim SALURI 0
Marat KNYAZEV -1
Lars-Christian LOTE-ROSLAND -12
Mandie AUGUST -15
Full Championship Standings

 

Intermediate Points

Rank DRIVER Q1 Q2 Q3 Q4 QP IP
1. Rokas BACIUSKA 50 50 50 50 200 16
2. Aydar NURIEV 45 42 42 45 174 15
3. Gergely MARTON 42 45 45 40 172 14
4. Artis BAUMANIS 40 40 38 42 160 13
5. Janno LIGUR 37 38 34 36 145 12
6. Marat KNYAZEV 39 36 36 34 145 11
7. Josef SUSTA 36 25 40 35 136 10
8. Jesse KALLIO 24 35 37 39 135 9
9. Artur EGOROV 38 39 19 37 133 8
10. Zsolt SZIJJ-JOLLY 33 37 30 32 132 7
11. Maximilien EVENO 32 19 39 38 128 6
12. Marius BERMINGRUD 30 30 35 33 128 5
13. Jimmy TERPEREAU 34 32 32 30 128 4
14. Ondrej SMETANA 27 33 33 29 122 3
15. Espen ISAKSAETRE 35 31 19 31 116 2
16. Anders HANSEN 19 34 31 27 111 1
17. Arnis ODINS 31 28 19 28 106 0
18. Mandie AUGUST 28 27 27 24 106 0
19. Siim SALURI 29 26 26 22 103 0
20. Václav VEVERKA 19 29 28 25 101 0
21. Marcel SUCHY 19 24 24 26 93 0
22. Pavel VIMMER 26 19 19 21 85 0
23. Timur SHIGABUTDINOV 19 19 25 20 83 0
24. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 25 0 29 23 77 0

QP: Qualifying Points  IP: Intermediate Points

Download Race Results

download Provisional standing
Download
download Official results
Download
download Results of FINAL
Download
download Grid for FINAL
Download
download Results of SEMI
Download
download Grid for SEMI
Download
download Intermediate Results
Download
download Results of Q4
Download
download Grid for Q4
Download
download Result after Q3
Download
download Results of Q3
Download
download Grid for Q3
Download
download Result after Q2
Download
download Results of Q2
Download
download Grid for Q2
Download
download Results of Q1
Download
download List of Starters
Download
download Grid for Q1
Download