Live Qualifying Results - Super1600 - Estering

Final View Final race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Aydar NURIEV 1 04:02.078 8
2. Rokas BACIUSKA 2 04:03.470 5
3. Jesse KALLIO 3 04:06.256 4
4. Timur SHIGABUTDINOV 4 04:06.773 3
5. Josef SUSTA 5 04:07.392 2
6. Gergely MARTON 6 04:11.690 1

Semi Final 2 View Semi Final 2 race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Rokas BACIUSKA 1 04:08.590 6
2. Timur SHIGABUTDINOV 2 04:11.260 5
3. Gergely MARTON 3 04:11.711 4
4. Jimmy TERPEREAU 4 04:14.532 3
5. Ondrej SMETANA 5 04:15.298 2
6. Marius BERMINGRUD 6 02:12.700 1

Semi Final 1 View Semi Final 1 race results

Rank DRIVER POS Time Champ Points
1. Aydar NURIEV 1 04:10.663 6
2. Jesse KALLIO 2 04:11.734 5
3. Josef SUSTA 3 04:16.855 4
4. Espen ISAKSAETRE 4 04:18.062 3
5. Pavel VIMMER 5 04:18.272 2
6. Artis BAUMANIS 6 00:06.606 1

Qualifying: Q4 View Q4 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Aydar NURIEV 1 02:44.939 50
2. Artis BAUMANIS 2 02:45.519 45
3. Josef SUSTA 3 02:45.668 42
4. Jesse KALLIO 4 02:46.252 40
5. Rokas BACIUSKA 5 02:46.877 39
6. Gergely MARTON 6 02:47.482 38
7. Marius BERMINGRUD 7 02:48.207 37
8. Timur SHIGABUTDINOV 8 02:48.720 36
9. Ondrej SMETANA 9 02:49.450 35
10. Jimmy TERPEREAU 10 02:49.503 34
11. Andrea CARRETTI 11 02:49.780 33
12. Espen ISAKSAETRE 12 02:49.996 32
13. Pavel VIMMER 13 02:50.223 31
14. Siim SALURI 14 02:51.276 30
15. Guro MAJORMOEN 15 02:52.106 29
16. Marcel SUCHY 16 02:52.823 28
17. Marcel SNOEIJERS 17 03:19.202 27
18. Artur EGOROV 18 00:00.000 21
19. Mandie AUGUST 19 00:00.000 21
20. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 20 00:00.000 0
21. Maximilien EVENO 21 00:00.000 0
22. Marat KNYAZEV 22 00:00.000 0

Qualifying: Q3 View Q3 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Josef SUSTA 1 02:45.731 50
2. Aydar NURIEV 2 02:46.545 45
3. Rokas BACIUSKA 3 02:47.253 42
4. Pavel VIMMER 4 02:47.412 40
5. Gergely MARTON 5 02:47.819 39
6. Artis BAUMANIS 6 02:48.121 38
7. Ondrej SMETANA 7 02:48.494 37
8. Timur SHIGABUTDINOV 8 02:48.877 36
9. Guro MAJORMOEN 9 02:49.043 35
10. Jesse KALLIO 10 02:49.193 34
11. Marius BERMINGRUD 11 02:49.487 33
12. Espen ISAKSAETRE 12 02:49.854 32
13. Jimmy TERPEREAU 13 02:50.019 31
14. Artur EGOROV 14 02:50.228 30
15. Siim SALURI 15 02:51.326 29
16. Mandie AUGUST 16 02:53.278 28
17. Marcel SUCHY 17 02:53.542 27
18. Marcel SNOEIJERS 18 02:55.309 26
19. Andrea CARRETTI 19 02:55.709 25
20. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 20 00:00.000 21
21. Maximilien EVENO 21 00:00.000 21
22. Marat KNYAZEV 22 00:00.000 0

Qualifying: Q2 View Q2 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Rokas BACIUSKA 1 02:45.899 50
2. Aydar NURIEV 2 02:47.504 45
3. Timur SHIGABUTDINOV 3 02:49.126 42
4. Artis BAUMANIS 4 02:49.423 40
5. Jesse KALLIO 5 02:49.584 39
6. Gergely MARTON 6 02:49.585 38
7. Pavel VIMMER 7 02:50.617 37
8. Jimmy TERPEREAU 8 02:50.892 36
9. Espen ISAKSAETRE 9 02:51.969 35
10. Marius BERMINGRUD 10 02:52.541 34
11. Maximilien EVENO 11 02:52.608 33
12. Artur EGOROV 12 02:53.530 32
13. Mandie AUGUST 13 02:54.551 31
14. Andrea CARRETTI 14 02:55.401 30
15. Siim SALURI 15 02:56.088 29
16. Guro MAJORMOEN 16 02:56.997 28
17. Marcel SNOEIJERS 17 03:08.265 27
18. Josef SUSTA 18 03:18.291 26
19. Marcel SUCHY 19 00:00.000 21
20. Ondrej SMETANA 20 00:00.000 21
21. Marat KNYAZEV 21 00:00.000 21
22. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 22 00:00.000 0

Qualifying: Q1 View Q1 race results

Rank DRIVER POS Time Qualifying Points
1. Rokas BACIUSKA 1 02:46.511 50
2. Aydar NURIEV 2 02:47.873 45
3. Timur SHIGABUTDINOV 3 02:49.136 42
4. Espen ISAKSAETRE 4 02:49.328 40
5. Gergely MARTON 5 02:49.399 39
6. Artis BAUMANIS 6 02:49.942 38
7. Jimmy TERPEREAU 7 02:50.808 37
8. Josef SUSTA 8 02:50.977 36
9. Maximilien EVENO 9 02:51.868 35
10. Ondrej SMETANA 10 02:52.841 34
11. Artur EGOROV 11 02:53.388 33
12. Siim SALURI 12 02:53.860 32
13. Andrea CARRETTI 13 02:54.257 31
14. Guro MAJORMOEN 14 02:54.701 30
15. Marius BERMINGRUD 15 02:50.487 29
16. Marcel SNOEIJERS 16 02:57.851 28
17. Marcel SUCHY 17 00:00.000 21
18. Jesse KALLIO 18 00:00.000 21
19. Pavel VIMMER 19 00:00.000 21
20. Marat KNYAZEV 20 00:00.000 0
21. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 21 00:00.000 0
22. Mandie AUGUST 22 00:00.000 0

Championship Points

Driver PTS
Rokas BACIUSKA 142
Aydar NURIEV 138
Artis BAUMANIS 119
Gergely MARTON 103
Josef SUSTA 86
Jesse KALLIO 85
Espen ISAKSAETRE 68
Jimmy TERPEREAU 67
Marius BERMINGRUD 55
Maximilien EVENO 49
Ondrej SMETANA 47
Pavel VIMMER 21
Timur SHIGABUTDINOV 21
Artur EGOROV 11
Guro MAJORMOEN 4
Siim SALURI 3
Andrea CARRETTI 2
Marcel SUCHY 0
Lars-Christian LOTE-ROSLAND -12
Marcel SNOEIJERS -15
Mandie AUGUST -15
Marat KNYAZEV -31
Full Championship Standings

 

Intermediate Points

Rank DRIVER Q1 Q2 Q3 Q4 QP IP
1. Aydar NURIEV 45 45 45 50 185 16
2. Rokas BACIUSKA 50 50 42 39 181 15
3. Artis BAUMANIS 38 40 38 45 161 14
4. Timur SHIGABUTDINOV 42 42 36 36 156 13
5. Josef SUSTA 36 26 50 42 154 12
6. Gergely MARTON 39 38 39 38 154 11
7. Espen ISAKSAETRE 40 35 32 32 139 10
8. Jimmy TERPEREAU 37 36 31 34 138 9
9. Jesse KALLIO 21 39 34 40 134 8
10. Marius BERMINGRUD 29 34 33 37 133 7
11. Pavel VIMMER 21 37 40 31 129 6
12. Ondrej SMETANA 34 21 37 35 127 5
13. Guro MAJORMOEN 30 28 35 29 122 4
14. Siim SALURI 32 29 29 30 120 3
15. Andrea CARRETTI 31 30 25 33 119 2
16. Artur EGOROV 33 32 30 21 116 1
17. Marcel SNOEIJERS 28 27 26 27 108 0
18. Marcel SUCHY 21 21 27 28 97 0
19. Maximilien EVENO 35 33 21 0 89 0
20. Mandie AUGUST 0 31 28 21 80 0
21. Lars-Christian LOTE-ROSLAND 0 0 21 0 21 0
22. Marat KNYAZEV 0 21 0 0 21 0

QP: Qualifying Points  IP: Intermediate Points

Download Race Results

download Provisional standing
Download
download Official results
Download
download Results of FINAL
Download
download Grid for FINAL
Download
download Results of SEMI
Download
download Grid for SEMI
Download
download Intermediate Results
Download
download Results of Q4
Download
download Grid for Q4
Download
download Result after Q3
Download
download Results of Q3
Download
download Warm-up Laptimes
Download
download Grid for Q3
Download
download Result after Q2
Download
download Results of Q2
Download
download Grid for Q2
Download
download Results of Q1
Download
download Grid for Q1
Download
download Free Practice 2 Laptimes
Download
download Free Practice Laptimes
Download
download List of Starters
Download
download Results of Draw
Download